The Nebula Award for Best Novel

 

nebula1-132x150The members of the Science Fictions Writers of America (SFWA) annualy award the Nebula for best SF/F novel published in the United States. SF and Fantasy novels published or newly translated into English and released in the United States or on the Internet during the previous calendar year are eligible. A novel is defined as a work of fiction that is 40,000 words or longer. The nominees and winners are chosen by members of SFWA; authors of nominated works and winners are not required to be members to be eligible. Authors who belong to SFWA nominate works for the aware; the the six works with the most nominations are places on the final ballot. SFWA members vote and the final results are presented at the Nebula Awards ceremony in May.

Year Author Novel
1965 Frank Herbert* Dune
1965 Clifford D. Simak All Flesh is Grass
1965 Theodore L. Thomas (Co-nomination) The Clone
1965 Kate Wilhelm (Co-nomination) The Clone
1965 Philip K. Dick Dr. Bloodmoney, or How We Got Along After the Bomb
1965 James White The Escape Orbit
1965 Thomas M. Disch The Genocides
1965 William S. Burroughs Nova Express
1965 Keith Laumer A Plague of Demons
1965 Avram Davidson Rogue Dragon
1965 G. C. Edmondson The Ship That Sailed the Time Stream
1965 Poul Anderson The Star Fox
1965 Philip K. Dick The Three Stigmata of Palmer Eldritch
1966 Samuel R. Delany (tie) Babel-17
1966 Daniel Keyes (tie) Flowers for Algernon
1966 Robert A. Heinlein The Moon Is a Harsh Mistress
1967 Samuel R. Delany* The Einstein Intersection
1967 Piers Anthony Chthon
1967 Hayden Howard The Eskimo Invasion
1967 Roger Zelazny Lord of Light
1967 Robert Silverberg Thorns
1968 Alexei Panshin* Rite of Passage
1968 James Blish Black Easter
1968 Philip K. Dick Do Androids Dream of Electric Sheep?
1968 Robert Silverberg The Masks of Time
1968 R. A. Lafferty Past Master
1968 Joanna Russ Picnic on Paradise
1968 John Brunner Stand on Zanzibar
1969 Ursula K. Le Guin* The Left Hand of Darkness
1969 Norman Spinrad Bug Jack Barron
1969 Roger Zelazny Isle of the Dead
1969 John Brunner The Jagged
1969 Kurt Vonnegut Slaughterhouse-Five
1969 Robert Silverberg Up the Line
1970 Larry Niven* Ringworld/td>
1970 Joanna Russ And Chaos Died
1970 R. A. Lafferty Fourth Mansions
1970 David G. Compton The Steel Crocodile
1970 Robert Silverberg Tower of Glass
1970 Wilson Tucker The Year of the Quiet Sun
1971 Robert Silverberg* A Time of Changes
1971 Poul Anderson The Byworlder
1971 R. A. Lafferty The Devil is Dead
1971 T. J. Bass Half Past Human
1971 Ursula K. Le Guin The Lathe of Heaven
1971 Kate Wilhelm Margaret and I
1972 Isaac Asimov* The Gods Themselves
1972 Robert Silverberg The Book of Skulls
1972 Robert Silverberg Dying Inside
1972 Norman Spinrad The Iron Dream
1972 John Brunner The Sheep Look Up
1972 George Alec Effinger What Entropy Means to Me
1972 David Gerrold When HARLIE Was One
1973 Arthur C. Clarke* Rendezvous with Rama
1973 Thomas Pynchon Gravity’s Rainbow
1973 David Gerrold The Man Who Folded Himself
1973 Poul Anderson The People of the Wind
1973 Robert A. Heinlein Time Enough for Love
1974 Ursula K. Le Guin* The Dispossessed
1974 Thomas M. Disch 334
1974 Philip K. Dick Flow My Tears, the Policeman Said
1974 T. J. Bass The Godwhale
1975 Joe Haldeman* The Forever War
1975 Arthur Byron Cover Autumn Angels
1975 Tanith Lee The Birthgrave
1975 Alfred Bester The Computer Connection
1975 Samuel R. Delany Dhalgren
1975 Roger Zelazny Doorways in the Sand
1975 Ian Watson The Embedding
1975 Vonda N. McIntyre The Exile Waiting
1975 Joanna Russ The Female Man
1975 Michael Bishop A Funeral for the Eyes of Fire
1975 Barry N. Malzberg Guernica Night
1975 Marion Zimmer Bradley The Heritage of Hastur
1975 Italo Calvino Invisible Cities
1975 Poul Anderson A Midsummer Tempest
1975 Katherine MacLean The Missing Man
1975 Larry Niven (Co-nomination) The Mote in God’s Eye
1975 Jerry Pournelle (Co-nomination) The Mote in God’s Eye
1975 E. L. Doctorow Ragtime
1975 Robert Silverberg The Stochastic Man
1976 Frederik Pohl* Man Plus
1976 Larry Niven (Co-nomination) Inferno
1976 Jerry Pournelle (Co-nomination) Inferno
1976 Marta Randall Islands
1976 Robert Silverberg Shadrach in the Furnace
1976 Samuel R. Delany Triton
1976 Kate Wilhelm Where Late the Sweet Birds Sang
1977 Frederik Pohl* Gateway
1977 Terry Carr Cirque
1977 Gregory Benford In the Ocean of Night
1977 David Gerrold Moonstar Odyssey
1977 Richard A. Lupoff Sword of Demon
1978 Vonda N. McIntyre* Dreamsnake
1978 C. J. Cherryh The Faded Sun: Kesrith
1978 Gore Vidal Kalki
1978 Gardner Dozois Strangers
1979 Arthur C. Clarke* The Fountains of Paradise
1979 Tom Reamy Blind Voices
1979 Frederik Pohl Jem
1979 Kate Wilhelm Juniper Time
1979 Thomas M. Disch On Wings of Song
1979 Richard Cowper The Road to Corlay
1979 John Varley Titan
1980 Gregory Benford* Timescape
1980 Frederik Pohl Beyond the Blue Event Horizon
1980 Walter Tevis Mockingbird
1980 Robert Stallman The Orphan
1980 Gene Wolfe The Shadow of the Torturer
1981 Gene Wolfe* The Claw of the Conciliator
1981 John Crowley Little, Big
1981 Julian May The Many-Colored Land
1981 A. A. Attanasio Radix
1981 Russell Hoban Riddley Walker
1981 Suzy McKee Charnas The Vampire Tapestry
1982 Michael Bishop* No Enemy But Time
1982 Isaac Asimov Foundation’s Edge
1982 Robert A. Heinlein Friday
1982 Brian Aldiss Helliconia Spring
1982 Gene Wolfe The Sword of the Lictor
1982 Philip K. Dick The Transmigration of Timothy Archer
1983 David Brin* Startide Rising
1983 Gregory Benford Against Infinity
1983 Gene Wolfe The Citadel of the Autarch
1983 Jack Vance Lyonesse
1983 R. A. MacAvoy Tea with the Black Dragon
1983 Norman Spinrad The Void Captain’s Tale
1984 William Gibson* Neuromancer
1984 Lewis Shiner Frontera
1984 Larry Niven The Integral Trees
1984 Robert A. Heinlein Job: A Comedy of Justice
1984 Jack Dann The Man Who Melted
1984 Kim Stanley Robinson The Wild Shore
1985 Orson Scott Card* Ender’s Game
1985 Greg Bear Blood Music
1985 Tim Powers Dinner at Deviant’s Palace
1985 Brian Aldiss Helliconia Winter
1985 David Brin The Postman
1985 Barry N. Malzberg The Remaking of Sigmund Freud
1985 Bruce Sterling Schismatrix
1986 Orson Scott Card* Speaker for the Dead
1986 William Gibson Count Zero
1986 Gene Wolfe Free Live Free
1986 Margaret Atwood The Handmaid’s Tale
1986 Leigh Kennedy The Journal of Nicholas the American
1986 James K. Morrow This is the Way the World Ends
1987 Pat Murphy* The Falling Woman
1987 Greg Bear The Forge of God
1987 Gene Wolfe Soldier of the Mist
1987 David Brin The Uplift War
1987 Avram Davidson Vergil in Averno
1987 George Alec Effinger When Gravity Fails
1988 Lois McMaster Bujold* Falling Free
1988 Lewis Shiner Deserted Cities of the Heart
1988 George Turner Drowning Towers
1988 Gregory Benford Great Sky River
1988 William Gibson Mona Lisa Overdrive
1988 Orson Scott Card Red Prophet
1988 Gene Wolfe The Urth of the New Sun
1989 Elizabeth Ann Scarborough* The Healer’s War
1989 Poul Anderson The Boat of a Million Years
1989 Orson Scott Card Prentice Alvin
1989 John Kessel Good News From Outer Space
1989 Mike Resnick Ivory: A Legend of Past and Future
1989 Jane Yolen Sister Light, Sister Dark
1990 Ursula K. Le Guin* Tehanu: The Last Book of Earthsea
1990 Valerie Martin Mary Reilly
1990 James K. Morrow Only Begotten Daughter
1990 Dan Simmons The Fall of Hyperion
1990 John E. Stith Redshift Rendezvous
1990 Jane Yolen White Jenna
1991 Michael Swanwick* Stations of the Tide
1991 John Barnes Orbital Resonance
1991 Lois McMaster Bujold Barrayar
1991 Emma Bull Bone Dance
1991 Pat Cadigan Synners
1991 Bruce Sterling (Co-nomination) The Difference Engine
1991 William Gibson (Co-nomination) The Difference Engine
1992 Connie Willis* Doomsday Book
1992 John Barnes A Million Open Doors
1992 Karen Joy Fowler Sarah Canary
1992 Maureen F. McHugh China Mountain Zhang
1992 Vernor Vinge A Fire Upon the Deep
1992 Jane Yolen Briar Rose
1993 Kim Stanley Robinson* Red Mars
1993 Kevin J. Anderson (Co-nomination) Assemblers of Infinity
1993 Doug Beason (Co-nomination) Assemblers of Infinity
1993 Algis Budrys Hard Landing
1993 Nancy Kress Beggars in Spain
1993 Gene Wolfe Nightside the Long Sun
1994 Greg Bear* Moving Mars
1994 Octavia E. Butler Parable of the Sower
1994 Jonathan Lethem Gun, with Occasional Music
1994 James K. Morrow Towing Jehovah
1994 Rachel Pollack Temporary Agency
1994 Kim Stanley Robinson Green Mars
1994 Roger Zelazny A Night in the Lonesome October
1995 Robert J. Sawyer* The Terminal Experiment
1995 John Barnes Mother of Storms
1995 Nancy Kress Beggars and Choosers
1995 Paul Park Celestis
1995 Walter Jon Williams Metropolitan
1995 Gene Wolfe Calde of the Long Sun
1996 Nicola Griffith* Slow River
1996 Nina Kiriki Hoffman The Silent Strength of Stones
1996 Patricia A. McKillip Winter Rose
1996 Tim Powers Expiration Date
1996 Robert J. Sawyer Starplex
1996 Neal Stephenson The Diamond Age
1997 Vonda N. McIntyre* The Moon and the Sun
1997 Lois McMaster Bujold Memory
1997 Kate Elliott King’s Dragon
1997 George R. R. Martin A Game of Thrones
1997 Jack McDevitt Ancient Shores
1997 Walter Jon Williams City on Fire
1997 Connie Willis Bellwether
1998 Joe Haldeman* Forever Peace
1998 Catherine Asaro The Last Hawk
1998 Jack McDevitt Moonfall
1998 Harry Turtledove How Few Remain
1998 Martha Wells Death of the Necromancer
1998 Connie Willis To Say Nothing of the Dog
1999 Octavia E. Butler* Parable of the Talents
1999 Ken MacLeod The Cassini Division
1999 George R. R. Martin A Clash of Kings
1999 Maureen F. McHugh Mission Child
1999 Sean Stewart Mockingbird
1999 Vernor Vinge A Deepness in the Sky
2000 Greg Bear* Darwin’s Radio
2000 Lois McMaster Bujold A Civil Campaign
2000 Kathleen Ann Goonan Crescent City Rhapsody
2000 Nalo Hopkinson Midnight Robber
2000 Jack McDevitt Infinity Beach
2000 Charles de Lint Forests of the Heart
2001 Catherine Asaro* The Quantum Rose
2001 Jeffrey Carver Eternity’s End
2001 Geoffrey A. Landis Mars Crossing
2001 George R. R. Martin A Storm of Swords
2001 Wil McCarthy The Collapsium
2001 Patricia A. McKillip The Tower at Stony Wood
2001 Tim Powers Declare
2001 Connie Willis Passage
2002 Neil Gaiman* American Gods
2002 Kelley Eskridge Solitaire
2002 Ursula K. Le Guin The Other Wind
2002 Robert A. Metzger Picoverse
2002 China Miéville Perdido Street Station
2002 Michael Swanwick Bones of the Earth
2003 Elizabeth Moon* The Speed of Dark
2003 Lois McMaster Bujold Diplomatic Immunity
2003 Carol Emshwiller The Mount
2003 Kathleen Ann Goonan Light Music
2003 Nalo Hopkinson The Salt Roads
2003 Jack McDevitt Chindi
2004 Lois McMaster Bujold* Paladin of Souls
2004 Cory Doctorow Down and Out in the Magic Kingdom
2004 Jack McDevitt Omega
2004 David Mitchell Cloud Atlas
2004 Sean Stewart Perfect Circle
2004 Gene Wolfe The Knight
2005 Joe Haldeman* Camouflage
2005 Susanna Clarke Jonathan Strange & Mr Norrell
2005 Jack McDevitt Polaris
2005 Terry Pratchett Going Postal
2005 Geoff Ryman Air
2005 John C. Wright Orphans of Chaos
2006 Jack McDevitt* Seeker
2006 Ellen Kushner The Privilege of the Sword
2006 Jeffrey Ford The Girl in the Glass
2006 Jo Walton Farthing
2006 Richard Bowes From the Files of the Time Rangers
2006 Wil McCarthy To Crush the Moon
2007 Michael Chabon* The Yiddish Policemen’s Union
2007 Jack McDevitt Odyssey
2007 Joe Haldeman The Accidental Time Machine
2007 Nalo Hopkinson The New Moon’s Arms
2007 Tobias S. Buckell Ragamuffin
2008 Ursula K. Le Guin* Powers
2008 Cory Doctorow Little Brother
2008 Jack McDevitt Cauldron
2008 Ian McDonald Brasyl
2008 Terry Pratchett Making Money
2008 David J. Schwartz Superpowers
2009 Paolo Bacigalupi* The Windup Girl
2009 Christopher Barzak The Love We Share Without Knowing
2009 Laura Anne Gilman Flesh and Fire
2009 China Miéville The City & the City
2009 Cherie Priest Boneshaker
2009 Jeff VanderMeer Finch
2010 Connie Willis* Blackout and All Clear
2010 M. K. Hobson The Native Star
2010 N. K. Jemisin The Hundred Thousand Kingdoms
2010 Mary Robinette Kowal Shades of Milk and Honey
2010 Jack McDevitt Echo
2010 Nnedi Okorafor Who Fears Death
2011 Jo Walton* Among Others
2011 Jack McDevitt Firebird
2011 China Miéville Embassytown
2011 Kameron Hurley God’s War
2011 Genevieve Valentine Mechanique: a Tale of the Circus Tresaulti
2011 N. K. Jemisin The Kingdom of Gods
2012 Kim Stanley Robinson* 2312
2012 Saladin Ahmed Throne of the Crescent Moon
2012 Tina Connolly Ironskin
2012 N. K. Jemisin The Killing Moon
2012 Caitlín R. Kiernan The Drowning Girl
2012 Mary Robinette Kowal Glamour in Glass
/** Amazon OneLink Code unifying links to point to either Amazon UK or Amazon Canada based on User */